TVP Info musi opublikować sprostowania nieprawdziwych informacji o dziennikarzu „Superwizjera” TVN, Bertoldzie Kittelu

TVP Info musi opublikować sprostowania nieprawdziwych informacji o dziennikarzu „Superwizjera” TVN, Bertoldzie Kittelu

Bertold Kittel, autor głośnych reportaży „Superwizjera”, nagrodzony prestiżowym tytułem Dziennikarza Roku Grand Press 2018, wygrał w sądzie proces przeciwko Redaktorowi Naczelnemu TVP Info.
5 czerwca 2019 r. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i nakazał  Redaktorowi Naczelnemu TVP Info publikację dwóch sprostowań dotyczących nieprawdziwych informacji podanych w „Panorama Info” i „Serwis Info”, wyemitowanych 3 października 2018 r. Obie wypowiedzi odnosiły się do reportażu Bertolda Kittela „Układ radomski” w programie „Superwizjer” (2 października 2018 r.). Zgodnie z wyrokiem Sądu TVP Info musi sprostować nieprawdziwe informacje w trybie natychmiastowym.
TVP Info podało nieprawdziwą informację o tym, że dziennikarz „Superwizjera” TVN – Bertold Kittel – „nie wspomniał, że od kilkunastu lat zna prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego”.

– Kłamstwo, które padło w serwisach TVP Info, podważa nie tylko moje kompetencje zawodowe i standardy etyczne, ale przede wszystkim wiarygodność: zarówno moją dziennikarską, reportażu „Układ radomski”, programu „Superwizjer”, jak również stacji TVN.

– komentuje Bertold Kittel Po wyroku sądu pierwszej instancji Redaktorowi Naczelnemu TVP Info wniósł apelację, zarzucając przede wszystkim, że sprostowanie zostało sformułowane w osobie trzeciej, a nie pierwszej.
– Apelacja okazała się bezzasadna, ponieważ żaden przepis prawa prasowego nie zakazuje formułowania treści sprostowania w osobie trzeciej, a zapowiedź sprostowania oraz podpis jego autora jednoznacznie wskazują, kto jest jego autorem – podsumowuje Bertold Kittel.
Sąd apelacyjny podzielił argumentację przedstawioną przez dziennikarza TVN i oddalił apelację pozwanego w całości. Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne.

Udostępnij →