9 czerwca o godz. 17:15 TVP Kultura zaprasza na program „Niedziela z…”. Bohaterką najbliższego premierowego odcinka będzie gwiazda polskiej piosenki – Krystyna Prońko. Wśród zaproszonych do studia gości – Ernest Bryll, Wojciech Trzciński
i Majka Jeżowska.

Krystyna Prońko – właścicielka jednego z najpotężniejszych głosów w historii polskiej muzyki. Wokalistka doceniana przez krytyków za wszechstronność i skłonność do eksperymentowania, a przez publiczność uwielbiana m.in. za przebój „Jesteś lekiem na całe zło”.

W najbliższą niedzielę, w studiu TVP Kultura Agnieszka Szydłowska spotka się zartystkąi zaproszonymi przez nią gośćmi:wokalistkąMajką Jeżowską, poetą i autorem tekstów piosenek Ernestem Bryllem oraz kompozytorami i muzykami Piotrem Baronem, Januszem Komanem, Piotrem Prońko, Przemysławem Raminiakiem, Pawłem Serafińskim i Wojciechem Trzcińskim. Porozmawiają m.in. o rodzinnych muzycznych korzeniach, artystycznych inspiracjach i bezkompromisowości, a także o tym, co to znaczy „uspokajać śpiew” oraz… jak wychować psa.

Po spotkaniu w studiu antena zaprasza na koncert Krystyny Prońko zarejestrowany w1989 r.w klubie jazzowym Akwarium (godz. emisji 18:05) oraz odcinek programu „Muzyka łączy pokolenia”, w którym artystka spotkała się z Noviką (godz. emisji 19:30).

Krystyna Prońko (ur. 1947 w Gorzowie Wielkopolskim) – piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka, pedagog muzyczny. W 1973 r. dała się poznać szerszej publiczności występując na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy”. W 1975 r. powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”. W 2008 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Niedziela z… Krystyną Prońko – premiera 9 czerwca, o godz. 17.15 w TVP Kultura.

Udostępnij →