Latem w TVP Historia nie zabraknie emocji, rzetelnej wiedzy i dobrej zabawy. Wielkie święto dokumentalnego filmu o tematyce historycznej – Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, Powstanie warszawskie dzień po dniu czyli premierowe 63 historyczne notacje z powstańcami warszawskimi, wakacyjne „Zaproszenie” do wędrówek po Polsce szlakiem niezwykłych historii oraz „Podróżnik” odwiedzający niezwykłe miejsca i ludzi na całym świecie to tylko niektóre z różnorodnych propozycji Anteny na tegoroczne wakacje.

 

LETNIE NOWOŚCI W TVP HISTORIA

 

V ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY SPOTKANIA Z HISTORIĄ  PREMIERA

TVP Historia wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu oraz Miastem Zamość już po raz piąty organizują Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, który odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2017 r. W przeglądach festiwalowych biorą udział wybitne dokumentalne filmy historyczne. W Zamościu, na Rynku Wielkim, urządzane są pokazy filmów fabularnych, spotykają się twórcy filmów. W tym roku festiwalową galę rozdania nagród uświetni Zespół Elektryczne Gitary z koncertem piosenek historycznych. Dzięki Studiu Festiwalowemu widzowie TVP Historia będą mogli każdego dnia uczestniczyć w  tegorocznym święcie filmu historycznego.

POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU PREMIERA

1 sierpnia – 2 października, codziennie o 7:00 i 18:40

Cykl notacji historycznych układający się w codzienną historię Powstania Warszawskiego zrealizowany przez Bartłomieja Grudnika wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wspomnienia 63. warszawskich powstańców przybliżą widzom TVP Historia zarówno działania militarne podczas Powstania Warszawskiego, jak i życie codzienne walczącej Warszawy. Osobiste pełne emocji relacje ożywiają bohaterski miniony czas.

 

SPÓR O HISTORIĘ – Władcy Polski

W każdą sobotę o godz. 15:40

Wybitni polscy historycy dyskutują o kolejnych władcach Polski – od Mieszka I po Zygmunta Augusta. Z ich opowieści wyłaniają się nie tylko polityczne i militarne dokonania władców Polski i to jak kształtowała się nasza narodowa historia, lecz także uwarunkowania rodzinne, emocje, codzienność życia władców. Rozmowy prowadzą Maciej Zakrocki i Piotr Legutko.

 

TAŚMY BEZPIEKI

W każdą środę o godz. 20:40

Czternastoodcinkowy cykl Cezarego Gmyza odkrywa kulisy i tajemnice działania służby bezpieczeństwa PRL. Dzięki zachowanym w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nagraniom zrealizowanym przez komunistyczne służby historycy widzowie mogą poznać specyfikę pracy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, techniki inwigilacji, wybieranie celów, metody stosowane w czasie śledztw, akcje podejmowane przeciwko antykomunistycznej opozycji. Cezary Gmyz z zaproszonymi ekspertami komentują przedstawione w trakcie programu filmy wprowadzając widzów w świat agentury.

Różnorodność tematyki społecznej, politycznej i kryminalnej, którymi ówczesne służby były zainteresowane, gwarantuje atrakcyjność każdego odcinka cyklu.

 

WISŁA OD ŻRÓDŁA DO UJŚCIA

W każdą niedzielę o godz. 13:00

Z okazji ogłoszonego przez Sejm RP w 2017 r. Roku Wisły TVP Historia emituje cykl pokazujący wyjątkowe wartości królowej polskich rzek jako strategicznego zasobu naturalnego Polski i Europy. Prezentuje zarówno ekosystem rzeki, jak jej udział w historii Polski i Europy. W kolejnych odcinkach cyklu przemierzamy blisko 1000 km wzdłuż biegu Wisły w towarzystwie dwóch przewodników duchowych, dwóch wyjątkowych postaci. Poprzez pryzmat ich widzenia odkrywamy rzekę, jej piękno i jej problemy. Jednym z nich jest hydrolog/naukowiec, który przemierza całą Wisłę i pobiera próbki wody do przeprowadzenia analiz jej jakości; drugim zaś jest ryba, łosoś! Ryba ta wyginęła z wód Wisły w 1985 r., a obecnie jest przedmiotem wieloletniego projektu reintrodukcji prowadzonego przez WWF Polska w dopływach Górnej Wisły. Narracja filmu opiera się na kontrapunktach tych dwóch bohaterów. W pierwszym odcinku widzimy jak narybek łososia zostaje wypuszczany przez członków WWF do krystalicznych wód dopływu Górnej Wisły, kolejno śledzimy jej rozwój aż do momentu, kiedy zacznie spływać do morza.

Produkcja: Polska 2013

Reżyseria: Paolo Volponi

 

 

 

PODRÓŻE Z TVP HISTORIĄ

 

ZAPROSZENIE

W każdy czwartek o godz. 13:00  

Wojciech Nowakowski odkrywa mało znane zakątki Polski. Zabytki, osobliwości przyrody i kultury, tradycje, obyczaje, dawne historie związane z różnymi regionami Polski. To swoisty wakacyjny przewodnik po Polsce korzystając z którego nawet za rogiem własnej ulicy można odkryć pasjonujący świat.

PODRÓŻNIK

W każdą niedzielę o godz. 11:00

Anna Kwiatkowska i Tomasz Rudomino podróżują po najdalszych zakątkach świata w poszukiwaniu ekscytujących historii niezwykłych miejsc i ludzi. Szukają śladów które zapisali Polacy w historii świata. Odwiedzają  m.in. Soweto i Johannesburg wędrując śladami walki z apartheidem, wschodnioafrykański busz i sawannę tropem wielkich myśliwych z księciem Eustachym Sapiehą na czele, docierają  do miasta Gwatemala, by odkryć nie tylko pisarskie dziedzictwo Andrzeja Bobkowskiego. Na Atacamie gdzie prowadził badania m.in. Ignacy Domeyko poznają  historię tworzenia się najcenniejszych minerałów świata.

IDĘ W GÓRY…

W każdą sobotę o godz. 11:00

Pasmo dedykowane górom i ich bohaterom. Sylwetki najwybitniejszych polskich himalaistów, którzy zdobywali najbardziej niedostępne szczyty i stworzyli polską szkołę himalaizmu, która zapisała się w historii świata. Opowieści o góralskich rodach ich historii i o tym jak zapisały się w historii. Sylwetka Tytusa Chałubińskiego odkrywcy Tatr, portrety tatrzańskich pisarzy i artystów a także opowieści o bohaterskich kurierach, którzy w czasie wojny przeprowadzali przez tatrzańską granicę ludzi i przewozili dokumenty.

 

SERIALOWE HITY TVP HISTORIA

 

W LABIRYNCIE

Od poniedziałku do piątku o godz. 9:05

TVP Historia przypomina kultowy polski serial  „W Labiryncie”. To swoisty dokument swoich czasów i jeden z pierwszych seriali współczesnej telewizji. Codzienne kłopoty, rzadkie radości, czarne i białe charaktery, lawiranci, krętacze i ludzie porządni aż do przesady. Namiastka polskiego luksusu. Środowisko naukowców, biznesmenów na polską miarę. Pomysł zrealizowania serialu – rzeki powstał w lutym 1988 roku. Jego emisję rozpoczęto na początku 1989 r. Jest to pierwsza polska telenowela, która robiona była „z marszu” – co tydzień powstawał jeden 30-minutowy odcinek. Po trzech latach, w czerwcu 1991 r., zakończono emisję serialu. Był on chwalony, krytykowany i jednocześnie oglądany.

W pierwszym odcinku serialu poznajemy pracowników Instytutu Kardiologii, gdzie toczy się akcja telenoweli, ich problemy zawodowe i prywatne. Młoda absolwentka medycyny, Ewa Glinicka, po śmierci narzeczonego, rozpoczyna pracę w Instytucie. Dyrektor wstrzymuje interesujące badania nad adoloranem, aby w ten sposób odegrać się na swoim przeciwniku naukowym i politycznym, docencie Duraju.

Produkcja: Polska 1989 Reżyseria: Paweł Karpiński Scenariusz. Wojciech Niżyński Występują: Marek Kondrat, Agnieszka Robótka-Michalska, Wiesław Drzewicz, Sławomira Łozińska

 

IMPERIUM MIŁOŚCI

Od poniedziałku do piątku o godz. 17:45

Turecki serial kostiumowo – obyczajowy. Dzieje bogatej krymsko – tatarskiej rodziny na początku XX wieku. Szalona i piękna miłość, a w tle I wojna światowa i zmierzch imperiów rosyjskiego i osmańskiego.

Rok 1916. Pięciu przyjaciół, oficerów armii carskiej: Turcy – Seyit (mający przydomek Kurt) Nieminow i Dżelil, oraz Rosjanie – Petro, Władimir i Misza walczą na frontach I wojny światowej. Petro przypadkiem zabija żołnierza ze swojego oddziału. Kurt zmusza go do dymisji w zamian za zatajenie sprawy.

Bal w Piotrogrodzie. Kurt zakłada się z przyjaciółmi, że pocałuje pierwszą kobietę, która wejdzie na salę. Widzi wchodzącą właśnie piękną Szurę Wierszenskają pochodzącą z nobliwego rosyjskiego rodu. Oboje zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.

Kurt z przyjaciółmi odwiedza rodziców w Ałuszcie na Krymie.

Przyjaciele ślubują sobie spotkanie po wojnie.

Produkcja: Turcja 2014 Reżyseria: Saral Hilal

Udostępnij →